OTOČAC – Treći dan Festivala znanosti 2016. Otočac je bio u cijelosti posvećen kazališnom životu. Naime, kako je u Gačanskom parku hrvatske memorije jedna skulptura posvećena generalu Nikoli Maštroviću, bio je to povod da se u izložbenoj dvorani Gackoga pučkog otvorenog učilišta progovori o tomu hrvatskom velikanu, ne samo vojniku i generalu, već čovjeku širokih nazora i obzora, posebno kada je kultura bila u pitanju.
U izložbenoj dvorani učilišta priređena je izložba o Nikoli Maštroviću, a Snježana Bogdanić, kustosica Muzeja Gacke, je pred prvenstveno srednjoškolskom publikom progovorila o utemeljitelju prvoga amaterskog kazališta u gradu, o Nikoli Maštroviću. Ukratko je iznijela cijelu njegovu vojnu karijeru, koja je završila ružno, baš poput one bana Jelačića (samo zato što je bio Hrvat), ističući njegovu ljubav prema hrvatskomu narodu i njegovoj kulturi. To tadašnje kratkotrajno otočko kazalište krajem prve polovine 19. stoljeća dalo je četiri predstave, a kuriozitet je u tome da su se predstave u Otočcu davale i na hrvatskomu jeziku, mnogo prije nego se to dogodilo primjerice u jednom Zagrebu.
Nakon upoznavanja s Nikolom Maštrovićem, 'ocem kraja' , kako su ga Otočaneri (krajišnici Otočke pukovnije) nazivali zbog njegove humanosti i dobrote, u velikoj dvorani Gackoga pučkog otvorenog učilišta je prikazana predstava 'Predstava'. Predstavu su izveli učenici Srednje škole Otočac pod vodstvom prof. Snježane Orešković, voditeljice amaterskoga kazališta Arupium iz Otočca. Ne treba ni dvojiti da je predstava 'Predstava' pobrala frenetični pljesak nazočne publike.
Poslijepodne, od 16 do 18 uri održan je zadnji dan radionice Male škole glagoljice, koju su vodile Snježana Bogdanić, dr. Jasminka Brala-Mudrovčić i studenti Odjela za učiteljske studije u Gospiću.
Tako je završio treći dan Festivala znanosti Odjela za učiteljske studije u Gospiću, koji je dio Sveučilišta u Zadru, a pod vodstvom doc. dr. Jasminke Brala-Mudrovčić.
M. Kranjčević