Što starija, to bolja! Ova uzrečica itekako vrijedi za otočku smotru folklora, odnosno za ono što smo večeras vidjeli, a to je prva večer smotre: Izbor najljepše djevojke u narodnoj nošnji i najoriginalnije muške narodne nošnje s područja Ličko-senjske županije.
Najljepša djevojka u narodnoj nošnji je Petra Orešković (Folklorno društvo Otočac), prva pratilja je Tatjana Žilić (HKUD Perušić), a druga pratilja Ilijana Džanan (KUD Kraljica Katarina Donji Lapac).
Lenta za naj muškarca, točnije za najoriginalniju narodnu nošnju pripala je Stjepanu Šariću (HKUD Perušić).
Ove je godine tema bila 'svatovska nošnja', a KUD-ovi su se maksimalno potrudili obraditi zadano.
Bilo je svega, smijeha, pjesme, naginjanja rakije, a naročito su fascinantne dvije stvari: kao prvo, vrhunski odrađeni scenski prikazi s izvornim i jedinstvenim (specifičnim) narodnim lokalnim humorom čiji je smisao što bolje predstaviti narodnu nošnju i sve detalje koji je čine (a ovaj put je 'dodataka' bilo jako puno jer su se nosili pokloni za svekra, svekrvu, punicu…), a drugo, sve bolje i bolje prezentiranje mjesnih čakavskih (ikavsko-ekavskih) i štokavskih (ikavskih) govora (idioma).
Tako su se ovaj put npr. lijepo čule razlike između govora iz Perušića i Ličkog Osika, a mladi kuterevski par, brat i sestra spremni za svadbu, krajnje opušteno progovorili su posebnim kuterevskim naglaskom bez kompleksa. Perfektno!
Pohvaljeni su posebno Petra i Filip (za ovu prigodu žena i muž) koji su svojim čakavskim (prozorsko-obiljsko-lučkim) idiomom dočarali jezično bogatstvo i posebnost gacke čakavice toliko da je i žiri izdvojio upravo živopisnost njihova govora.
Pritom svatovske narodne nošnje nisu pale u drugi plan, nego su na pravi način došle do izražaja sa svim svojim posebnostima.
Užitak za oči i uši, profesionalnost i duhovitost voditelja, žirija i natjecatelja, bogatstvo i osebujnost detalja nošnji i osmišljenog scenskog nastupa, sve skupa – milina. Srećom, pa publika nije trebala ništa birati jer bi jako teško birala s obzirom koliko je svih 8 parova bilo odlično, svaki na svoj način. Zato je to stručno odradio žiri u sastavu: viša kustosica Etnografskog muzeja iz Zagreba Katarina Bušić, ravnatelj Posudionice i radionice narodnih nošnji Josip Forijan i predsjednik Gradskog vijeća Otočca Slaven Prpić.
Glazbeni dio programa bio je također poseban, između nastupa parova nastupao je muški vokalni sastav Sinovi Atara (koji djeluje u okviru Udruge za očuvanje hrvatske kulturne baštine Croethno u Zagrebu). U originalnim šokačkim slavonskim, baranjskim i srijemskim nošnjama pokazali su što čini suštinu tradicijskih vokalnih tehnika i šokačkoga glazbenog izričaja, a finiširali su Otočkim bećarcem.
Pobjednicima su bogate nagrade uručili zamjenik gradonačelnika Nenad Janković, predsjednik GV Slaven Prpić i ravnateljica GPOU Nada Avsec. Program je vodila Vera Dasović (dakako, u narodnoj nošnji). Inače, 17. smotra folklora Otočac 2016. održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH i Grada Otočca, a uz potporu brojnih sponzora.
I.B.