OTOČAC – I bog Mitra u Gackoj dobiva svoju godišnju dozu „tonika“, „noćne kreme“, čega li sve već. Vremešni je to bog, star i prestar i o njemu treba brinuti, treba ga njegovati, a vrijeme mu ne ide u prilog. Problem mu je u zubu (vremena), kako je isklesan u „živim“ stijenama, erozija čini svoje, a lik mu blijedi. Ova mitrična svetišta u Gackoj (sada će odmah naskočiti neki nadobudni svećenici užasavajući se kako se nešto vezano s poganstvom može nazivati svetištem) datiraju iz 2. na 3. stoljeće po Kristu, doista staro. A da bi se ti prvorazredni mitrični lokaliteti sačuvali, o tomu brine Gacko pučko otvoreno učilište. Potporom Ministarstva kulture osigurana su sredstva upravo za navedenu namjenu, valja ih utrošiti još ove godine, projekt realizirati i tako sredstva prema državi opravdati.
A što čine bogu Mitri? Pod stručnim vodstvom konzervatora Hrvoja Malinara privode se kraju radovi konzervacije na mitrejima smještenima na lokacijama Rajanov grič u Čoviću te Kraljev stolac/Oltari u Prozoru (potpada pod k.o. Prozor, premda se kolokvijalno govori o Špilničkomu polju). Nakon prvotnog čišćenja te odstranjivanja algi i lišajeva, kamene površine tretirane su algicidnim sredstvom (dakle sredstvom koje sprječava rast algi), dok se u posljednjoj fazi vrši hidrofobiranje kamena (ma što god to značilo, a znači zaštitu kamena, odnosno zatvaranje sitnih pukotina od vode).
Ako smijemo usporediti, onda je bog Mitra na Rajanovu griču impresivniji u odnosu na onaj na Kraljevu stolcu, no sadržaj onoga na Kraljevu stolcu je vidljiviji od onoga na Rajanovu griču. Zapravo kad posjetitelj zna sadržaj tauroktonije (žrtvovanja bika), tada lakše može zamijetiti ne samo boga Mitru, već i bika, dadofore (to su oni „maleni“ sa strane koji imaju prekrižene nožice i u rukama drže baklje), škorpiona, zmiju, psa. Dalo bi se o tomu, no to bi nas predaleko odvelo.
M. Kranjčević