OTOČAC - U Gackom pučkom otvorenom učilištu dana 24.ožujka, u 19 sati otvorena je izložba fotografija "Flora Gacke" autorice Ivane Kregar. Za glazbeni uvod pobrinule su se učenice završnog razreda Osnovne glazbene škole - Ana Grčević sa Sonatom facile Wolfganga Amaeusa Mozarta i Lucija Bižanović s dijelom iz skladbe Musette Leopolda Mozarta - a sve pod vodstvom profesora Ante Ljubasa iz Senja.
Izložbu je otvorila prof. Nada Avsec ravnateljica GPOU-a Otočac koja je sve nazočne pozdravila. Izložba „Flora Gacke“ sedma je ukupno i druga po redu fotografska izložba ciklusa „Lokalni umjetnici u Muzeju“ na kojoj su predstavljene fotografije autorice Ivane Kregar koje su posvećene biljnom svijetu Gacke. Time smo željeli istaknuti kako uz kulturnu baštinu, kojom se prvenstveno bavimo, s vremena na vrijeme imamo obavezu ukazati i na važnost prirodne baštine koja nas okružuje, a koju često uzimamo zdravo za gotovo, ne uzimajući u obzir njezinu osjetljivost i podložnost nestajanju. Ravnateljica Avsec zahvalila se autorici Kregar što se odazvala ovog projektu GPOU-a.
O samoj izložbi govorila je kustosica Muzeja Gacke Sježana Bogdanić. Večerašnja izložba predstavlja tek jedan dio raznolikog i bogatog fotografskog opusa Ivane Kregar - onaj koji je posvećen prvenstveno biljnom svijetu. Za izložbu smo odabrali 45 fotografija od kojih većina predstavlja biljne vrste karakteristične za prostor Gacke, dok tek pokoja fotografija prikazuje ukrasne biljne vrste koje su uvezene ili kultivirane.
Pritom smo prije svega htjeli predstaviti njihovu umjetničku vrijednost i autorici svojstven pristup fotografiranom - najčešće korišteni planovi snimanja su krupni plan i detalj, a autorica ne preferira intenzivnu naknadnu obradu fotografije već ih prezentira u izvornom obliku ili uz minimalnu doradu.
Nakon toga fotografijama smo htjeli dati i pripadajuće ime te determinirati sav prikazani biljni svijet. Nekima smo - poput preslice ili trave - zbog nedostatka vizualnih podataka odredili samo rod - a većini je ipak bilo moguće odrediti i točnu vrstu. Neke od njih - primjerice velecvjetni rožac koji pripada porodici karanfila - endemska je i strogo zaštićena vrsta karakteristična za područje Dinarida - ili pak mali kaćun - koji se nalazi u Crvenoj knjizi flore Hrvatske i strogo je zaštićena vrsta - vrlo vjerojatno u svojoj okolini i ne primjećujemo.
Upravo stoga jedan od smjerova u kojem bi se mogla razviti priča započeta ovom izložbom vodi ka stvaranju fotografske baze podataka o lokalnoj flori koja kasnije - uobličena u kakvu fotomonografiju ili fotografski vodič - može biti još jedan od izvrsnih načina za prezentiranje i promicanje ovog kraja. Nadamo se stoga da će se autorica nastaviti baviti ovom temom i sudjelovati u budućim aktivnostima vezanima za nju.
Na kraju se obratila i sama autorica izložbe Ivana Kregar koja se zahvalila svima koji su uveličali večer te se odazvali na njenu prvu samostalnu izložbu. Ja volim prirodu, svaki vikend koristim za šetnju u prirodi i Crnom Jezeru, svaki vikend je neka nova biljaka i šteta mi je propustit da ju ne poslikam i time zabilježim a danas sutra možda dođe do izdanja i kakve knjige. Zahvaljujem se Muzeju Gacke koji mi je omogućio samostalnu izložbu jer pitanje je bili ja to sama napravila - kazala je Kregar.
Izložba se može pogledati svaki dan do 10.travnja ove godine. Na kraju izložbe organizator je priredilo domjenak i druženje sa okupljenim građanima.
I.B.