OTOČAC- Sutra će započeti dvodnevni znanstveno-stručni skup pod nazivom 'Održivi razvoj regije Gacke' u organizaciji Hrvatskog centra za autohtone vrste riba i rakova krških voda iz Otočca, a pod pokroviteljstvo Hrvatske gospodarske komore, Sveučilišta u Zadru i Grada Otočca. Skup će biti održan u maloj dvorani Gackoga pučkog otvorenog učilišta.
Prvoga dana, četvrtak, skup će započeti u 9 uri, a znanstvenici će iznijeti sljedeće teme: doc. dr. sc. Zoran Šikić s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru govorit će o Zaštiti prirode i turizmu; prof. dr. sc. Goran Klobučar s Biološkog odsjeka Zoologijskog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu o Važnosti sedimenta za zdravlje rijeka; dr. sc. Sanja Babić i dr. sc. Ana Palčić iz Laboratorija za biotehnologiju u akvakulturi i Laboratorija za sintezu novih materijala Institut Ruđer Bošković o Sigurnosti upotrebe industrijskih spojeva – pravovremena ispitivanja in vitro i in vivo; izv. prof. dr. sc. Dražen Perica s Odjela za istraživanje krša Sveučilišta u Zadru o temi Što je krš?; dr. sc. Krešimir Žganec sa Sveučilišta u Zadru o Tajnama vode u kršu – skrivena bioraznolikost; doc. dr. sc. Janja Filipi s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru o Očuvanju i bioraznolikosti medonosne pčele; mr. sc. Branka Perinčić sa Sveučilišta u Zadru o Mogućnostima i potencijalima ljekovitog i aromatičnog bilja u Ličko-senjskoj županiji; dr. sc. Slavko Kepec s Medicinskoga fakulteta u Osijeku o Kondicioniranju vode i praćenje njene kakvoće na crpilištu Bikana u Virovitici; dr. sc. Zoran Marčić u suradnji sa autorima Ivana Buj, Milorad Mrakovčić, Perica Mustafić, Davor Zanella, Aljoša Duplić, Sven Horvatić, Roman Karlović i Marko Ćaleta s Biološkog odsjeka Zoologijskog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu o Ihtiofauni Plitvičkih jezera; doc. dr. sc. Ivana Buj s Biološkog odsjeka Zoologijskog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu o Raznolikosti ihtiofaune krških vodotoka Hrvatske – vrijednost i perspektiva; prof. dr. sc. Ivana Maguire s Biološkog odsjeka Zoologijskog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu o Distribuciji nativnih rakova danas i prije 10-ak godina; prof. dr. sc. Polonca - Trebše s Katedre za biomedicinu u zdravstvu Zdravstvenoga fakulteta Sveučilišta u Ljubljani o Transformations of selected UV filters under disinfection conditions te mr. sc. Lara Čižmek, dr. sc. Šebojka Komorsky-Lovrić i dr. sc. Rozelindra Čož-Rakovac iz Laboratorija za biotehnologiju u akvakulturi Instituta Ruđer Bošković govorit će o Određivanju karotenoida u ribama i rakovima prisutnih u svakodnevnoj prehrani ljudi. Ovo su sve teme od prvog dana skupa.
Drugi dan skupa, koji će započeti u 8 uri, također u maloj dvorani Gackoga pučkog otvorenog učilišta, bit će više praktične naravni. Ivana Prpić iz Udruge Švički slap govorit će o Snazi kapi vode; Snježana Bogdanić, mag. litt. comp. et mag. museol. iz Gackoga pučkog otvorenog učilišta Otočac o Baštinskima putovima krša: idejni koncept turističko-istraživačke rute; dr. sc. Joso Brajković iz Hrvatske gospodarske komore o Medonosnom bilju regije Gacke; Denis Lončar dipl. oec. iz Velebit aktivnosti j.d.o.o. o temi Od ideje do poduzeća; Vladimir Tomaić iz Sirane Runolist o temi Projektni put; Milan Krznarić iz Fotokluba Otočac o Značaju profesionalne fotografije u marketingu regije; Karlo Oršanić ing. šum. iz Biciklističkog kluba Barkan o Biciklizmu u turizmu i Ruža Orešković prof. iz Putničke agencije Gacka Tours o Važnosti turističke agencije za destinaciju.
Na kraju izlaganja drugog dana znanstveno-stručnog skupa bit će premijerno prikazan i film Fotokluba Otočac pod nazivom Otočac iz zraka.
Treba napomenuti da će ovaj znanstveno-stručni skup pratiti i grupa studenata sa Sveučilišta u Zadru, a skup je otvoren za zainteresiranu javnost i građanstvo.
M. Kranjčević