U Muzeju Gacke GPOU u Otočcu otvorena je prošle subote putujuća izložba Živog Ateljea DK "Bez granica/No borders – integracija umjetnosti – umjetnost integracije". Sljedećega dana, u nedjelju, uslijedila je kreativna radionica. Izložba je otvorena do petka, 7. rujna 2018.
Izložba umjetničkog projekta "Bez Granica" zajednički je trud u suočavanju s pitanjima identiteta. Ovaj projekt umjetničke suradnje povezuje ljude kojima je Hrvatska dom i one koji žele da im Hrvatska postane dom iz različitih krajeva svijeta. Zajedno govorimo albanski, baluči, dari, kineski, hrvatski, engleski, perzijski, francuski, njemački, hindi, talijanski, japanski, pashto, ruski, znakovni jezik, španjolski, turski, ukrajinski i urdu.
Projekt je pokrenut 2015. godine kao reakcija na negativnu kritiku dijela javnosti protiv nedavnog dolaska velikog broja izbjeglica u Hrvatsku. Manjak kvalitetnih informacija u medijima pridonosi atmosferi straha i nepovjerenja. Projekt „Bez granica" povezivanjem studenata i izbjeglica odgovor je na ovakvu atmosferu koji otvora prostor za razumijevanje između ljudi različitih kultura i porijekla. Godina 2018. predstavlja širenje tih iskustava dalje od Zagreba i njegove najuže okolice. Izložba je u lipnju gostovala u Puli i Splitu, sad u Otočcu, a u listopadu će ponovno gostovati u Dugom Selu.
Umjetnost koja se može vidjeti na izložbi rezultat je radionice održane u Zagrebu. Cilj radionice je bio omogućiti sudionicima istraživanje i preispitivanje identiteta kroz kulturnu razmjenu, te stimuliranje kreativnog potencijala upotrebom tehnike kineskog kaligrafskog slikanja tušem na rižinom papiru, pod vodstvom mentorice Ive Valentić. Tehnika kaligrafskog slikanja je sredstvo za istraživanje jedinstvenosti svakog sudionika i procesa suradnje.
Sudionici su na radionici govorili svojim materinskim jezikom, čak i ako njihov partner ne razumije taj jezik. Kist je slijedio intuiciju i usredotočio se na tonove i boju glasa, izraze lica i periode tišine u govoru sudionika. Ponekad su razgovarali u raznim jezicima, među kojima je bio i vizualni jezik. Zajedništvo je oslikano na jednoj površini. Sudionici su također prevodili glazbu u vizualni jezik. Zajedno. Ravnopravni u sudjelovanju u tom umjetničkom procesu, stvarali su velike diptihe, slušajući specifičnu glazbu, osjećajući pokret i energiju jedni drugih.
Partneri Živog ateljea u ovom projektu su Omladinska udruga Podum, Info zona u Splitu, udruge PANK (Platforma aktivnih nezavisnih kreativaca) i Stari krovovi u Dugom Selu.
Putujuća izložba "Bez Granica - integracija umjetnosti - umjetnost integracije" realizira se kroz program CTHR razmjene i suradnje mreže Clubture network. Donatori programa i razmjene i suradnje su: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Grad Zagreb - Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Zaklada "Kultura nova," Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva / kroz projekt Centri znanja.
Podršku projektu Bez granica/No borders pružili su Ambassade de France en Croatie - Francusko veleposlanstvo u Hrvatskoj i Inicijativa Dobri Domaćini, koja okuplja organizaciju Dobrodošli! (Dear refugees: Welcome to Croatia), Are You Syrious?, Koaliciju Solidarnosti Split i Solidarna - zakladu za ljudska prava i solidarnost.
OU Podum/M.K.G.