OTOČAC - Svečani tradicionalni božićno – novogodišnji koncert, održan je 21.prosinca, u 19 sati, u velikoj dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta u Otočcu. Više stotina posjetitelja Otočca, Brinja i gostiju već tradicionalno prisustvovalo je i uživalo u izvedbama popularnih i tradicionalnih skladbi te božićnih pjesama.
Koncertu su nazočili čelni ljudi Grada Otočca, glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković, predstavnici crkve, gradskih ustanova, gospodarstvenici te mnogi građani. Voditelj koncerta bio je Darko Janeš.
U programu 23. Božićno – novogodišnjeg koncerta, uz Puhački orkestar, sudjelovali su i dragi gosti: FD Otočac, Dječji vrtić Ciciban i Neven Vojić.
Organizatori koncerta bili su Vatrogasna zajednica Otočca, DVD Otočac i Puhački orkestar, a generalni pokrovitelj Grad Otočac. Događaj medijski pokrivali su HRO - Hrvatski radio Otočac i portal GlasGacke.
Svečani domjenak DVD Otočac organiziran je poslije koncerta za sve učesnike i goste u svojoj velikoj dvorani Domu DVD-a Otočac.
Tradicionalni Božićni koncerti koje priređuje ovaj orkestar postaju meka za najbrojnije okupljanje građana Otočca, Ličko-senjske županije i šire. Na koncertima kao gosti nastupaju pojedinci i Udruge s područja Grada koje se bave kulturno umjetničkim radom, a česti su gosti eminentni izvođači domaće estradne scene.
Puhački orkestar djeluje na području Grada Otočca već 128 godina u sastavu Dobrovoljnog vatrogasnog društva Otočac.
Davne 1890. godine na inicijativu mještana Otočca pokrenuta je aktivnost u prikupljanju sredstava za kupnju puhačkih instrumenata. Za provođenje akcije određeno je tadašnje rukovodstvo DVD-a koje djeluje dvadesetak godina i posjeduje iskustvo u vođenju udruge. Za prvog voditelja prihvaća se doktor Koubek, koji je obučavao i vodio orkestar do svoje smrti 1919. godine. Nakon izvjesnog vremena ravnanje i vođenje orkestra prihvaća jedan od naprednijih članova orkestra, gospodin Milinković.
Orkestar je u svojem djelovanju bio ovisan o materijalnim i političkim prilikama. Tako je u izvjesnom razdoblju zbog političkog djelovanja orkestru zabranjen rad pa je djelovao kao glazba Svete Cecilije u sklopu Župne crkve. Orkestar je u kratkom periodu djelovao i u sastavu društva Hrvatski sokol. Ne raspolaže se točnim podacima o voditeljima orkestra u tom razdoblju .
Poslije svih strahota u dva svjetska rata orkestar je ostao bez ukupne imovine kao i bez većeg dijela članova. Odmah poslije završetka Drugog svjetskog rata okuplja se dio članova te pokreće obnovu rada a prije svega prikupljanje instrumenata.
1948. godine stvoreni su minimalni uvjeti za glazbeno školovanje i rad orkestra. Prvi poslijeratni voditelj orkestra bio je Štef Milošak, dekretom upućen u Otočac iz tadašnjeg zagrebačkog milicijskog orkestra. Za stalni poslijeratni rad orkestra do danas zaslužni su voditelji - kapelnici koji su ravnali orkestrom uglavnom profesionalno i to: Fabijan Smolčić, Ferdinand Kobald i Mirko Krmec. Orkestar je zauzimao vidno mjesto u glazbenom amaterskom djelovanju. Stalni je učesnik na Smotrama puhačkih orkestara ( HVZ ) gdje je uvijek prima pohvale kao jedan od uzornijih orkestara po kvaliteti glazbene izvedbe i brojnosti. Orkestar je bio tri puta uspješni domaćin Smotre orkestara u Otočcu, 1988., 1998. i 2008. godine. Orkestar odlikuje rad sa mladima, kao stalna edukacija mladih koji popunjavaju orkestar. Otočac svake godine privremeno ili stalno napušta i jedan dio članova orkestra zbog daljnjeg školovanja ili pronalaženja zaposlenja. Kontinuirano školovanje i glazbena edukacija održavaju orkestar u brojnosti i kvaliteti.
Orkestar u prosjeku godišnje javno nastupa od 30 do 50 puta. Uz Smotre puhačkih orkestara zapažen je i niz povijesno značajnih nastupa (zastupanje Republike Hrvatske na Državnoj smotri u Sarajevu 1979. godine i u Užicama 1981. godine), nastupi na svim prigodama organiziranim kako u Gradu Otočcu tako i u Ličko - senjskoj županiji, a po pozivu i izvan nje. Uspješni i zabilježni nastupi u proteklih 10. godina su gostovanja u Zagrebu ( Zgb. Bienale, koncert povodom 130. godina HVZ-a i drugi), u Rijeci, Splitu, Karlovcu, Varaždinu, Valpovu, Orahovici, Fažani, Senju, Novom Vinodolskom, Crikvenici, Karlobagu, Slunju, Ogulinu, Dugoj Resi, Novalji, Brinju i mnogim drugim gradovima i općinama diljem Republike Hrvatske kao i Slovenije (Kranjska Gora) i Bosne i Hercegovine (Vlašić).
Već trideset godina orkestar organizira dvadesetodnevna kamp-ljetovanja u Gradu Novalji, kao nagradu i zahvalu mladim članovima orkestra i vatrogascima za predani rad. Danas orkestar broji 50-tak stalnih članova i 20-tak mladih koji pohađaju tečaj za ulazak u orkestar. Orkestar uspješno vodi dirigent Marinko Krmec uz svesrdnu pomoć članova DVD-a Otočac i materijalnu pomoć Grada Otočca i Ličko-senjske županije. Prepoznatljiva je pomoć poduzetnika i građana koji svojim prilozima nagrađuju rad ovog orkestra, a što se moglo vidjeti i na slajdovima sponzora.
I.B.