OTOČAC - Gacko pučko otvoreno učilište Otočac je od 20. do 23. veljače organiziralo u sklopu Erasmus+ projekta Mreža UNESCO-ovih kulturnih prostora obuku za sedam partnerskih institucija iz šest zemalja: Estonije, Gruzije, Italije, Litve, Portugala i Makedonije.
Četverodnevne edukativne aktivnosti održane su u tri županije - Splitsko-dalmatinskoj, Primorsko-goranskskoj i Ličko-senjskoj - a sudionici obuke, njih 38, upoznali su se s raznolikom hrvatskom baštinom te s dobrim praksama upravljanja kulturnim i prirodnim dobrima.
Poseban naglasak pritom je stavljen na nematerijalnu kulturnu baštinu, poput nijemog kola, viteške igre Sinjska alka, pokladnih ophoda mačkara potkamešničkih sela, umijeća izrade suhozida, umijeća izrade sira škripavca, novljanskog mesopusta, klapskog pjevanja, ojkanja, umijeća izrade tamburice dangubice,umijeća izrade šimle ili gackih čakavskih govora - u čije je očuvanje potrebno ulagati dodatne napore.
Graovi Sinj, Novi Vinodolski i Otočac bili su gradovi domaćini ovog projekta, a u predstavljanju materijalne i nematerijalne kulturne baštine sudjelovali su, među ostalima, Turistička zajednica grada Sinja, Muzej Sinjske alke, Centar za kulturu grada Novog Vinodolskog i Turistička zajednica grada Otočca.
Cilj je ove obuke bio prezentirati raznolikost baštine pod zaštitom UNESCO-a i pokazati kako se primjeri dobrog upravljanja baštinom primjenjuju u praksi. U predstavljanju bogatstva i raznolikosti hrvatske baštine sudjelovali su brojni dionici, a među njima i dva nacionalna parka čija je prirodna baština djelomično ili u cijelosti pod zaštitom UNESCO-a, a to su Nacionalni park Plitvička jezera i Nacionalni park Sjeverni Velebit.
Završni dio programa održan je jučer u velikoj dvorani Gackoga pučkog otvorenog učilišta Otočac. U uvodnom dijelu programa Učilište i Institut za etnologiju i folkloristiku prezentirali su dobre prakse upravljanja kulturnom baštinom, a baština različitih krajeva Hrvatske predstavljena je u glazbenom dijelu programa u kojem su nastupili Klapa Munita iz Zadra, HKUD Široka Kula, Folklorno društvo Otočac i Tamburaški orkestar Gackoga pučkog otvorenog učilišta.
Kako se od stranih sudionika ovog projekta moglo čuti, odnosno i od nositeljice programa iz Litve, Hrvatska, odnosno Gacko pučko-otvoreno učilište, je do sada ponajbolje prezentiralo i organiziralo edukaciju i podiglo visoko ljestvicu za još dvije preostale zemlje, a to su Portugal i Litva. Moglo bi se kazati da je stranim sudionicima Hrvatska, odnosno njena pretežito dinarska kulturna zona, bila pravo iznenađenje, mogli su vidjeti ono čemu se nisu nadali, bilo je toliko (pra)starih običaja da su mnogi ostali zadivljeni da je hrvatski narod to očuvao, ali ne samo folklorno, već da tu svoju tradiciju još uvijek živi,da je ona svakodnevnica, dok su mnoge tradicije u većini razvijenih zemalja svijeta i Europe odavna zapuštene i napuštene. Taj iskon ih je posebno oduševio, oduševila ih je i predanost ljudi na terenu, ma gdje god došli.
Opet moramo konstatirati da je „strano oko“ mnogo bolje vidjelo od „domaćeg oka“, koje je često puta (pre)kritično prema samome sebi, kojemu malo toga valja, koje se ponekad (snobovski) ruga i izruguje hrvatskom narodnom tradicijom i glumi snobovštinu. Opet nam se događa da nam netko drugi mora reći da je to dobro, da je nešto izvrsno, da se imamo čime dičiti i da imamo svjetskoj kulturnoj baštini i te kako što ponuditi.
Još treba nešto reći, jer je to istina, a to su i strani sudionici istakli, da je organizacija boravka u Hrvatskoj štimala „na minutu“, da je sve bilo predviđeno do najsitnijih detalja i da je sve išlo „kao po loju“. Ne zato što se samo od sebe odvijalo, već zato što je sve unaprijed bilo pomno promišljeno i odabrano. Svakako treba zahvaliti i svim sudionicima u Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj županiji koji su poštivali hodogram organizatora kako bi se sve moglo ispuniti. I oni su se pokazali u najljepšem svjetlu, pa je ukupni dojam svakako veličanstven.
Projekt „Mreža UNESCO-ovih kulturnih prostora“ završava u kolovozu ove godine kada će se u Latviji održati završni dio projektnih aktivnosti.
GPOU/M.K.