OTOČAC – Na Svjetski dan voda je u Gackomu pučkom otvorenom učilištu promovirana fotomonografija pod nazivom Gacka – čovjek i rijeka autora Krunoslava Raca.
Predstavljanje ove knjige započeo je Zvonimir Tonković uz gitaru pjesmom Gacka bistra vodo ledena, Tonković je tijekom večeri izveo još dvije skladbe.
U ime Turističke zajednice Grada Otočca, koja je nakladnik knjige, predstavljanje je nastavila direktorica Viktorija Rogić. Osim turističke vrijednosti rijeke Gacke, kao najjačega turističkog aduta grada Otočca, istakla je njenu važnost u životu svih stanovnika regije Gacke, tj. njihovom suživotu.
Potom je nekoliko riječi o samoj knjizi i njenoj posebnoj vrijednosti iznio Alan Čaplar, hrvatski planinarski publicist, glavni tajnik Hrvatskog planinarskog saveza, a koji je na ovoj fotomonografiji sudjelovao u grafičkoj pripremi. U svom govoru Čaplar je istaknuo kako je Gacka jedinstvena zbog emocije koju pruža, što neke druge rijeke, bez obzira koliko velike i moćne to ne mogu dati.
Na kraju je Krusnoslav Rac iznio ukratko kako je do ove fotomonografije došlo, kako je nastajala i kako je konačno uobličena. Prikupljanje materijala trajalo je koju godinicu, a to je bilo vrijeme boljeg upoznavanja žitelja kraja, njihove tradicije i načina života.
Knjiga je koncipirana u tri cjeline. Prvi dio predstavlja bogatu povijest Gacke, drugi dio odnosi se na čovjeka koji živi u Gackoj dok je treći dio posvećen bogatstvu prirode rijeke Gacke s okolicom. Ova knjiga zapravo je nadahnuto autentično svjedočanstvo o vremenu i prostoru, a kroz fotografiju i tekst autor predstavlja regiju Gacku u svoj njenoj živopisnoj raskoši – u svom osvrtu iznosi Turistička zajednica grada Otočca.
Toliko je toga lijepoga rečeno o Gacki kao rijeci i o Gacki kao kraju da je publika neizmjerno uživala. Lijepo je to bilo čuti i na slajdovima pogledati očaravajuće motive, koje je autor pomno prebrao i prikazao. Lijepo je i to da je Turistička zajednica prepoznala taj posljednji trenutak prije nego rijeka Gacka bude uskoro dodatno osakaćena da bude nakladnik ove fotomonografije, da ostane trag te ljepote koje vjerojatno za nekoliko godina više ne će biti. Lijepo je i to da je Turistička zajednica, za razliku od nekih drugih, potpuno osviještena što rijeka Gacka znači za turističku perspektivu grada, za goste koji dolaze, konačno za njene žitelje koji ovdje žive i kane nastaviti živjeti.
Ova fotomonografija će vremenom biti knjiga slikovnih zapisa baš kao što su stari slajdovi i fotografije ostali nakon što je ljudska ruka uništila Švicu, skelu, mlinice i pilane, stupe i koševe, Donje švičko jezero, da ne spominjemo sjeverni krak isušene rijeke Gacke. Ipak će ostati barem sjećanje na jedno (sretnije) vrijeme, ako ništa drugo. I zato Turističkoj zajednici grada Otočca treba čestitati na vizionarskom pogledu i osviještenosti kako barem sačuvati memoriju jednoga kraja.
Istine radi treba kazati da je autoru Racu u pisanju tekstova ove fotomonografije bila pružena svesrdna pomoć djelatnika Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Otočac, bilo sugestijom, bilo korekcijom, nakana je bila da HGK bude nakladnik ove vrijedne knjige, no čovjek snuje a Bog određuje pa nije do toga došlo. Sva je sreća da je uskočila Turistička zajednica i realizirala ovaj vrijedan autorov projekt.
M.K.