ZRIN - Blagdan Našašća sv. Križa svečano je proslavljen u srijedu u Zrinu. Misno slavlje predvodio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s krčkim biskupom Ivicom Petanjkom i više svećenika.
Na slavlju su sudjelovali potomci Zrinjana kao i hodočasnici pristigli iz raznih dijelova Hrvatske.
Na početku, pozdravivši sve okupljene, biskup Košić zahvalio je svima na dolasku te što drže do ovog mjesta i cijene žrtvu koju je podnijela ova župa. Biskup je poručio i da, premda je župna crkva izgrađena, sada treba izgraditi ovu župu kako bi se u nju vratio život.
U homiliji je biskup Petanjak zaključio i kako u tom ozračju promatra mjesto Zrin i njegove stanovnike koji su mogli i pobjeći za vrijeme rata, mogli su bar većina svoju glavu spasiti, mogli su se poput suncokreta i okrenuti i predomisliti, a nisu. -Nisu ništa od toga, nego su ostali. Ostali su na svome, vjerujući, možda sad to izgleda naivno, da će tu i ostati, jer je to njihovo i jer nisu dirali druge i jer nisu otimali tuđe, nego samo branili svoje. Oni su izabrali ostati. Ostali su svi na istoj strani i časno izginuli. Za njih je živjeti značilo i umrijeti. Umrijeti za ono što se voli i svoju ljubav zapečatiti vlastitom krvlju. To znači svjesno izabrati križ kao život i život kao križ. To je njihova ostavština nama i u tome je njihova vječna uspomena i trajat će zauvijek - kazao je biskup Petanjak.
Nakon mise svi okupljeni nastavili su druženje uz okrjepu koju je priredila Branka Dembić Čubelić, prva župljanka župe Zrin nakon skoro 80 godina.
IKA/M.K.
Foto: S. Vego
Samo da podsjetimo, 9. i 10. rujna 1943., partizani, uglavnom Srbi, opljačkali su Zrin, kuće popalili i razrušili, župnu crkvu spalili, a trećinu žitelja pobili, dok su preživjeli spasivši se bijegom. U to vrijeme je Zrin imao oko 850 žitelja, Hrvata. Nakon završetka rata ni jednom preživjelom Zrinjaninu nije dopušten povratak u selo.