OTOČAC – Nekidan se na facebooku povela rasprava među čitateljstvom zašto je u jednom tekstu na GlasuGacke.hr korišten naziv Sveta Trojica za otočku župnu crkvu. Pa nas neki poučiše da je to posve pravoslavna tradicija, a katolička da je – Presveto Trojstvo.
I doista, čovjek se zapita u čemu je razlika, ima li je i je li tome baš tako. Svakako treba reći da je Sveta Tojica ili Presveto Trojstvo pojmovno isto, odnosi se na trojedinoga Boga: Oca, Sina i Duha Svetoga. A o tradiciji se dade raspravljati.
Na primjer, dugogodišnji otočki župnik Vlado Pezelj je koristio naziv Sveta Trojica. A njemu se ne može baš prigovoriti da je pravio otklon od katoličanstva i primicao se pravoslavlju, cijelo njegovo ljudsko biće bilo je žrtva svećeničkog poziva, kažnjavanja, zatvora, prisilnog rada u doba komunizma, da se ne nabraja dalje.
Istina je također da se Sveta Trojica rabe u pravoslavlju, ali da se taj naziv rabio i u bizantsko-slavenskoj tradiciji, npr. kod popova glagoljaša. Hoćemo li se tog naziva samo tako odreći prepustiti ga pravoslavlju, a vidimo kako se kršćansko „drugo plućno krilo“ ničega ne odriče, dapače prisvaja i tuđe?
Istine radi treba navesti da u Kastvu kraj Rijeke postoji crkvica Svete Trojice iz 15. vijeka. I sadašnja karlovačka franjevačka crkva sve donedavna je nosila naziv Svete Trojice, pa kasnije je ga „popraviše“ u Presveto Trojstvo. Također na Vrgadi postoji crkva Svetog Trojstva ili Presvetog Trojstva. Crkva Sv. Trojice u Splitu se nalazi u predjelu Sutrojice, na Poljudu, a crkvica Sv. Trojice je i kod Novog Vinodolskog.
Također u Sloveniji ima više naselja koja nose naziv Sveta Trojica (Primorska, središnja Slovenija, Podravina). Čak i jedna općina nosi takav naziv.
Eto, tako govori faktografija. Ne odričimo se nečega čega se ne moramo odreći, dapače, držimo ga u kolektivnom nacionalnom sjećanju kao svoje.
M.K.