OTOČAC - Nematerijalna baština kao potencijal razvoja naziv je konferencije održane u petak večer u organizaciji Gackogaa pučkog otvorenog učilišta.
Na samom početku konferencije potpisan je sporazum o suradnji između Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar i Gackoga pučkog otvorenog učilišta Otočac, koji doprinosi umrežavanju kao jednom od ciljeva konferencije. Ugovor su potpisali prof. dr. Željko Holjevac, ravnatelj Instituta i Nada Avsec, ravnatelj Učilišta.
Drugo izdanje ove konferencije okupilo je šest panelista iz područja povezanih s baštinom, menadžmentom, marketingom, poduzetništvom i novim tehnologijama koji su podijelili svoja iskustva i znanja u upravljanju projektima baziranima na nematerijalnoj kulturnoj baštini.
U prvom panelu o Očuvanju tradicija iz prošlosti kao zalogu za održivu budućnost govorila je doc. dr. Mirela Hrovatin, viša stručna suradnica u Odjelu za etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu Ministarstva kulture i medija, osvrnuvši se među brojnim podtemama na ovisnost budućnosti baštine o tome kako sada baštinom upravljamo, na postupak upisa nematerijalnih kulturnih dobara u Registar kulturnih dobara Hrvatske, na važnost angažmana građana u očuvanju baštine te na važnost popisivanja kulturnih dobara od lokalnog značaja.
S drugom temom Referentnim centrom za nematerijalnu kulturu publiku je pobliže upoznala dr. sc. Irena Miholić, znanstvena suradnica na Institutu za etnologiju i folkloristiku, koja se posebno osvrnula i na važnost digitalizacije i osiguravanja dostupnosti dokumentacije o baštini. Istaknula je kako se radi se o projektu koji proizlazi iz dugogodišnjeg znanstvenog istraživanja kao jedne od glavnih aktivnosti Instituta za etnologiju i folkloristiku i kojemu je jedan od ciljeva stvaranje mreže suradnika i korisnika te oblikovanje jedinstvene baze podataka o nositeljima hrvatske nematerijalne kulture.
Prvi panel zaključila je Katarina Bušić, prof. povijesti i etnologije, muzejska savjetnica u Etnografskom muzeju u Zagrebu, govoreći o temi Kultura, gospodarstvo i turizam: Nematerijalna baština kao međusektorska poveznica. Istakla je važnost međusektorskog povezivanja u postizanju kvalitetnijih rezultata vezanih za procese očuvanja i promicanja nematerijalne kulturne baštine osvrnuvši se na brojne dugogodišnje i nove projekte koji doprinose dobrom upravljanju nematerijalnom kulturnom baštinom na području Otočca i Ličko-senjske županije.
Temom Baština u kojoj su ljudi glavni protagonisti drugi panel otvorila je Meri Vesanović, mag. art. hist. et tal., voditeljica komunikacija i prodaje u tvrtki Muze d. o. o. za savjetovanje i upravljanje u kulturi i turizmu. Osvrnula se na rad Muza, tvrtke iza koje stoje brojni inovativni i interaktivni baštinski projekti, poput prošle godine otvorenog Muzeja bećarca u Pleternici, te istaknula važnost educiranja i stvaranja nove muzejske publike, čemu prilog daju i Muze koje su u suradnji sa Školskom knjigom izradile priručnik za interpretiranje baštine namijenjen nastavi likovne kulture u osnovnim školama.
Pretposljednji panelist bio je dr. sc. Krešimir Dabo, znanstveni suradnik u Odjelu za kulturne i otočke studije Instituta za istraživanje migracija, a fokus je u svom izlaganju stavio na temu Predstavljanje i komuniciranje u brendiranju kulture, osvrnuvši se na važnost stvaranja informirane publike koja treba graditi znanja o vlastitoj baštini i kulturi, na nužnost kreiranja krovnih strategija u komuniciranju baštine i kulture, na važnost korištenja svih oblika komunikacije te na paradoks koji proizlazi iz činjenice da tradicijska kultura čini nacionalni identitet, ali nema adekvatnu medijsku popraćenost.
Drugi panel zaključio je Ante Fumić, osnivač i direktor marketinške agencije Prilika Grupa, koji je publiku upoznao s aktualnom i manje poznatom temom - proširenom stvarnošću. Na samom kraju predstavljen je i projekt na kojemu su radili Turistička zajednica grada Otočca i Prilika Grupa, a radi se o aplikaciji koja će korištenjem proširene stvarnosti omogućiti sasvim drukčiji doživljaj renesansne utvrde Fortice, a u budućnosti i drugih baštinskih točaka na području Otočca.
Pokrovitelji ovogodišnje konferencije su Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo turizma i športa, a partnersku podršku osigurali su Grad Otočac i Turistička zajednica Ličko-senjske županije, koji su konferenciju poduprli i financijski, te Turistička zajednica grada Otočca, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Institut za etnologiju i folkloristiku, Hrvatska gospodarska komora, Veleučilište Aspira, Prilika GRP d.o.o., Muze d.o.o., Katedra Čakavskog sabora pokrajine Gacke, Razvojni centar Ličko-senjske županije, Klaster Lika Destination i Obiteljska destilerija Aura.
GPOU/M.K.