BOSANSKO GRAHOVO - U Bosanskom Grahovu je u utorak, 13. kolovoza, održan Dan sjećanja na poginule branitelje koji se toga datuma obilježava od 1996.
Spomen je to na 23 poginula pripadnika HV-a koji su položili život braneći Bosansko Grahovo u teškoj bitki sa srpskim snagama 13. i 14. kolovoza 1995., neposredno nakon završetka Oluje. Širi povod okupljanju je molitva za sve pripadnike HV-a i HVO-a, njih 100, koji su poginuli 1994. i 1995. u vojnim oslobodilačkim akcijama na području Bosanskog Grahova, ali i za sve nastradale župljane grahovske župe u posljednja dva rata, njih 229.
Molitveni spomen je počeo u župnoj crkvi sv. Ilije proroka u Obljaju proslavom mise koju je predvodio banjolučki biskup Željko Majić u zajedništvu s upraviteljem župe Davorom Klečinom, umirovljenim svećenikom Mostarsko-duvanjske biskupije Antom Kutlešom i župnikom iz Srinjina kod Splita Tomislavom Ćubelićem. Na misi je nazočio veći broj rodbine i suboraca poginulih branitelja, naročito iz Splita i Kaštela odakle je bilo najviše poginulih u spomenutoj bitki, zatim predstavnici braniteljskih udruga iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, izaslanici Ministarstva obrane RH, gradova Splita i Kaštela, kao i Splitsko-dalmatinske županije, hrvatski konzul u Livnu Tomislav Vrdoljak te domaći vjernici iz Bosanskog Grahova i drugih župa Livanjskog dekanata. Tu su, kao svojevrsni domaćini, bili i predstavnici hrvatske komponente OS BiH.
Biskup Majić je sa žaljenjem prokomentirao da - danas gledamo opustjele gradove i sela koja su s ljubavlju građena, zapuštena polja znojem obrađivana, a sve tolikom krvlju branjeno - te izrazio nadu - kako dobri Bog ne će dopustiti da tolika nevina krv bude uzaludna, da će po krvi tolikih nevino ubijenih i palih za slobodu niknuti novi život, da će isklijati mladica iz panja Jesejeva.
Drugi dio komemoracije održan je u središtu Bosanskog Grahova pred velikim spomen-križem podignutim u čast poginulih hrvatskih branitelja. Tamo su najprije izaslanstva položila vijence i svijeće, uz nazočnost počasnog voda hrvatske komponente OS BiH i sviranje vojne trublje, a potom je biskup Majić izmolio molitvu za sve poginule.
Posljednji dio komemoracije bio je u dvorištu župne crkve u Obljaju, pred nedavno izgrađenim spomen-obilježjem na kojem su urezana sva imena poginulih župljana u Drugome svjetskom ratu, kao i poginulih branitelja u Domovinskom ratu. Tamo je predsjednik domaće Udruge za očuvanje kulturne i povijesne baštine „Don Juraj Gospodnetić“, koja je i organizator komemoracije, prof. Slavko Galiot održao povijesni sat i zahvalio svima koji su pomogli u izgradnji spomen-obilježja.
IKA/M.K.