OTOČAC - Na prvu stručnu ekskurziju ove školske godine učenici Srednje škole Otočac krenuli su sredinom prošlog tjedna. Zajedno s 3. razredom šumarski tehničar, a u pratnji nastavnika Augustina Jelušića i Edija Šopa, posjetili su Korenicu i veličanstveni Laudonov gaj. Tamo su ih dočekale upraviteljica Šumarije Korenica Terezija Užarević i rukovoditeljica Odjela za ekologiju UŠP Gospić Mandica Dasović.
Ekskurziju je započela sa zanimljivim uvodom o povijesti i značaju šumarije, nakon čega je slijedio obilazak odjela gospodarske jedinice. Prva postaja bile su impresivne sastojine crnog bora, posađene kao pionirska vrsta, koja danas stvara dom i za druge biljke poput bagrema, pitomog kestena i trepetljike.
Zatim su učenici zakoračili u područje koje je 1965. godine proglašeno posebnim rezervatom šumske vegetacije - Laudonov gaj. Ovaj je gaj prava riznica prirodnih i povijesnih priča, posebice zbog živih pijesaka koji su nekada stvarali velike probleme gospodarstvu. Davne 1746. godine, kako bi obuzdali pijeske, ljudi su ovo područje počeli pošumljavati listačama, od kojih je najslavniji hrast lužnjak. Taj hrast, inače karakterističan za nizinske krajeve, ovdje raste na visini koja izaziva poštovanje i divljenje.
Stabla hrasta lužnjaka, visoka do 25 metara i s promjerom od oko 185 cm, istinski su „divovi” gaja. Ipak, svake godine njihov broj opada zbog vjetroizvala te raznih biotskih i abiotskih čimbenika. Trenutačno u Laudonovu gaju raste oko 475 stabala, dok ih je prije samo 20 godina bilo više od 500. Dodatne probleme uzrokuje hrastova mrežasta stjenica, invazivna vrsta kukca koja smeđi listove. Unatoč tome, ove starodrevne šume i dalje plijene pažnju te su pravi ponos ovog kraja. Uz lužnjak, u rezervatu raste i hrast kitnjak te cer.
J.K./M.K.