OTOČAC – Jučer je na Poslovnoj zoni u Otočcu otvoren pogon za preradu sirove ovčje vune u organsko gnojivo. Rezultat je to višegodišnjeg truda i rada tvrtke Fema d.o.o. Otočac, kojoj je osnivač obitelj Jekov iz Splita. U postrojenje je do sada uloženo nekih 350.000 eura, ma koliko god bi čovjek pomislio kako je to jednostavno, stvar je mnogo složenija. Ni sama Dragica Jerkov, spiritus movens cijelog projekta, nije ni slutila što je na tom poduzetničkom putu očekuje, na početku je izgledalo jednostavno – otkupljivati sirovu vunu i peletirati je.
Ali, ne ide to tako, europski propisi su strogi (to ja nama naša EU dala), vuna najprije mora odstajati nekoliko mjeseci (kao u nekoj karanteni), onda se mora sterilizirati da se ne bi kojim slučajem prenosile kakve životinjske boleštine (bedrenica npr.), pa onda tu vunu treba usitniti, a svaka vrsta ovce ima i posebnu vrstu vune, trebalo je smisliti (inovirati) strojeve koje do sada nigdje nisu postojali i nisu se jednostavno mogli kupiti, da bi sve to moglo završiti kao pelet, biti konfekcionirano i ponuđeno tržištu. Tu je trebalo savladavati i niz birokratskih teškoća, nije bilo tarifnih brojeva, trebalo je niz suglasnosti dobiti, no Dragica Jerkov nije posustajala, što je i sama kazala da je znala da je to toliko komplicirano, vjerojatno se nikada u ovakvo što ne bi upustila, ali zašla je duboko i nije bilo nazad. Vjerojatno bi netko drugi na njenom mjestu davno odustao, ali ova prodorna i uporna Dalmatinka nije.
Nešto od ovoga, puna uzbuđenja, rekla je i na jučerašnjem otvaranju. A onda su uslijedili govori drugih nazočnika, poput Mirjane Čagalj, potpredsjednice Hrvatske gospodarske komore i osobne prijateljice Dragice Jerkov. Govorio je kratko i otočki gradonačelnik Goran Bukovac, a potom i župan Ernest Petry. Naravno da su svi izražavali zadovoljstvo što je projekt zaživio i što se ovakva ekološka priča rodila baš u ovoj županiji. Ovaj inovativan projekt prerade ovčje vune u vunene pelete Woolee dobio je već pet priznanja. Zapravo se radi o dva proizvoda, jedan je organsko gnojivo, a drugi repelent.
Nakon toga pogon je prigodno otvoren i svi posjetitelji su mogli razgledati postrojenja.
A da sve ne bi bilo u govorima, pobrinula se bez glazbene pratnje Ženska vokalna skupina Gackoga pučkog otvorenog učilišta. Djevojke su izvele tematski bliske dvije pjesme a cappella, dojmljivo i tako snažno. Osobito je domaćem svijetu za uho zapela druga, koja je otpjevana bez jezične (dijalektalne) pogrješke u čistoj gackoj čakavštini, na čemu treba čestitati djevojkama i njihovoj voditeljici Verici Dasović.
M.K.