Već smo pisali kako je oko 2000-te godine gradnju i rekonstrukciju mlinica i mostića na Majerovom vrilu sufinanciralo Ministarstvo kulture i Hrvatska radio televizija sa svojom emisijom Kolo sreće.
Voditelj projekta izgradnje mlinica i mostića je bila tadašnja Turistička zajednica grada Otočca i tadašnji Grad Otočac. Pri današnjoj turističkoj zajednici i Gradu Otočcu od toga svega ništa ne bi bilo.
Ovog ljeta i Grad i TZ su se očitovali i to pisanim putem da nemaju oni nikakve veze sa Majerovim vrilom. Bilo je to njihovo ponašanje i nebriga o Majerovom vrilu već i ranije jasno vidljiva, a ovo je samo pismeno potvrdilo njihovo razmišljanje. Žalosno je da ta ista turistička zajednica u 20 godina nije uspjela riješiti imovinsko-pravne probleme vezano uz mlinice na Majerovom vrilu, a još je gori slučaj i sa mlinicama na Tonković vrilu.
Upitali smo i Hrvatske vode u vezi sa problemom sa dotrajalim mostićima na Majerovom vrilu. I oni su nam se požalili na turističku zajednicu i Grad Otočac. Kažu da su i oni Turističku zajednicu i Grad upozoravali i pisali im o dotrajalosti mostića na Majerovom vrilu, da mostići predstavljaju opasnost za posjetitelje te da ih je potrebno žurno sanirati. Turistička zajednica i Grad Otočac su im se očitovali kao i mjesnom odboru Sinac da oni nemaju veze sa Majerovim vrilom. Nadodaju u Hrvatskim vodama da imaju probleme i na drugim mjestima uz Gacku. Navode primjer staze uz sjeverni krak Gacke odnosno šetnice uz Gacku koju su Hrvatske vode napravile 2020.-te godine. Naknadno ih je Grad Otočac pitao za suglasnost da postave sunčalište i klupe na već izgrađenoj stazi što je isti slučaj kao i sa mostićima na Majerovom vrilu koji su uz suglasnost postavljeni prije 20-tak godina. U najboljoj namjeri suglasnosti su im izdane, sunčališta i klupe na šetnici su postavljene, a o njima kao niti o mostićima na Majerovom vrilu Grad više ne vodi nikakvu brigu.
Sunčališta uz Gacku trunu, trebalo bi ih obojati, ponekad pokositi oko sunčališta i klupa, pokupiti smeće, ali Grad i Turistička zajednica uopće ne prepoznaju to kao svoju obavezu. S obzirom na stanje mostića na Majerovom vrilu, postojala je realna opasnost za brojne posjetitelje i turiste. Razmišljalo se što učiniti. S obzirom da TZ kaže da ti mostići nemaju veze sa turizmom odnosno s njima, najlakše bi ih bilo zatvoriti odnosno zabraniti njihovo korištenje jer turista na njima onda valjda niti nema. Ipak, na sreću, Hrvatske vode su rebalansom preusmjerili sredstva za obnovu mostića na Majerovom vrilu. Obnova je u tijeku i kroz tjedan dana radovi će u potpunosti biti gotovi. Nakon obnove mostovi će izgledom biti u potpunosti isti kao i prijašnji. Zasad je to rješenje, ali i dalje je potrebno pronaći nekoga tko će o istima voditi svakodnevnu brigu jer tako je to sa turističkim destinacijama, uvijek su tu neki sitni popravci, nadzor, održavanje na mjestu same turističke lokacije.
Nadamo se da će Grad i TZ uvidjeti svoje propuste i poraditi na njima jer nitko nije sretniji od nas kad možemo pohvaliti nečiji rad, a ne ukazivati na suprotno.
I.B.