
OTOČAC - Sektor za promet Hrvatske gospodarske komore u suradnji sa Carinskom upravom organizira ciklus carinskih seminara: Novi Automatizirani sustav izvoza – AES, koji će se održati u četiri termina od 14. do 26. travnja u županijskim komorama HGK (Osijek, Zagreb, Split i Rijeka).
U skladu s odredbama Uredbe (EU) od 9. listopada 2013. o Carinskom zakoniku Unije te Provedbene odluke Komisije (EU) оd 13. prosinca 2019. o uspostavi programa rada u pogledu razvoja i uvođenja elektroničkih sustava iz CZU-a sve carinske službe država članica EU-a dužne su izraditi i pustiti u produkciju novi transeuropski sustav izvoza, novog imena AES, koji će zamijeniti postojeći sustav ECS koji se koristio u periodu od pristupanja RH Europskoj uniji pa sve do puštanja u produkciju novog sustava AES.
Novi sustav izvoza AES (Automated Export System), započinje s produkcijom 2. svibnja ove godine. Na taj datum svi gospodarstvenici – izvoznici će biti u obvezi sve izvozne formalnosti (čak i one započete u ECS sustavu) provoditi kroz AES.
Predavači će upoznati slušatelje s AES sustavom kroz izvozni postupak i izvozne formalnosti s naglaskom na nove ili izmijenjene funkcionalnosti samog AES sustava te novosti u deklariranju određenih podataka u skladu s Prilogom B.
Seminar je namijenjen gospodarskim subjektima koji se bave izvozom roba iz Europske unije i provedbom izvoznih formalnosti te gospodarskim subjektima koji se bave poslovima carinskog zastupanja (tzv. špediteri) u Hrvatskoj.
Prijava sudjelovanja je obavezna putem poveznice na stanicama HGK i to;
M.K.
Komemoracija za žrtve jugo-komunističkog zločina na Daksi
DAKSA – U subotu je udruga DAKSA 1944./45. organizirala komemoraciju za žrtve koje su jugo-komunisti u listopadu 1994. likvidirali bez suđenja na otočiću Daksa pokraj Dubrovnika.
Naime, nakon što su partizani u listopadu 1944. zauzeli dubrovačko područje, prema...
Restaurirana bista vlč. Vilima Cecelje
BLEIBURG - Bista vlč. Vilima Cecelje, koju je Počasni bleiburški vod postavio na Bleiburškom polju u povodu 66. obljetnice Bleiburške tragedije 14. svibnja 2011. restaurirana je 23. listopada ove godine.
Bistu vlč. Vilima Cecelje izradio je akademski kipar Tomislav...


