
OTOČAC - Ova naša draga i mila korona nam je zadala briga i muke, ali nije svako zlo za zlo, nađe se tu i pokoje zrnce dobroga. Prije svega obogatili smo jezik novim pojmovima, poput koronaša, kovidaša, kovididiota i štotijaznam čega sve ne.
Ali otkrila nam je ponešto i u čemu griješimo. Evo, nema te preporuke o zaštiti od virusa koja se govori o korištenu dezificijensa. I svi koriste tu besjedu baš tako – dezificijens. I onda se pojave jezični stručnjaci koji upozore na posve krivo korištenje (govorno i pisano), jer nije to dezificijens već deziNficijens. Dakle postoje dva N. A to stoga što je riječ latinskoga podrijetla, koja ima skupinu nf (dosta nezgodnu za korištenje u hrvatskomu jeziku). I još vele da je pametno koristiti hrvatsku riječ – raskuživač, pa se ne će griješiti i jezik lomiti.
M. K.
Komemoracija za žrtve jugo-komunističkog zločina na Daksi
DAKSA – U subotu je udruga DAKSA 1944./45. organizirala komemoraciju za žrtve koje su jugo-komunisti u listopadu 1994. likvidirali bez suđenja na otočiću Daksa pokraj Dubrovnika.
Naime, nakon što su partizani u listopadu 1944. zauzeli dubrovačko područje, prema...
Restaurirana bista vlč. Vilima Cecelje
BLEIBURG - Bista vlč. Vilima Cecelje, koju je Počasni bleiburški vod postavio na Bleiburškom polju u povodu 66. obljetnice Bleiburške tragedije 14. svibnja 2011. restaurirana je 23. listopada ove godine.
Bistu vlč. Vilima Cecelje izradio je akademski kipar Tomislav...


