SINAC – KUD Lipa Sinac organizirao je u subotu veselu radionicu za djecu pod nazivom Tragovima predaka upoznajemo zavičaj. Ovoga puta djeca su kao temu imala Mlinarenje. Posjetiti su „malenicu“, vidjeli kako „malin“ melje žito, a zatim od brašna male ruke „misile kruv“. Bilo je tu raznih kreacija, od cvijeta, srca, kruha s posebnim ukrasima, ma svega onoga što može dječja mašta. A bilo je i vremena na mikroskop pogledati kapljicu vode, snimiti koju fotografiju i izvještiti se u kadriranju pejzaža.
A kada je nakon rada umor savladao, bilo je red po onoj latinskoj iuvat cibus post opus i okrijepiti se barem „landon pekmeza“, „landon namazanon masti“, „landon kruva s lukon“ „i drugim tradicijskim poslasticama.
Voditeljica radionice Jasna Ilić cvjetala je od radosti i ponosa. A kako i ne će, iskustvo i tradicija se prenosi na najmlađe.
M.K.