GOSPIĆ - U katedrali Navještenja Blažene Djevice Marije u Gospiću jučer je svečano euharistijsko slavlje predvodio je biskup Marko Medo, u zajedništvu sa svećenicima Gospićkog dekanata te odgojiteljima iz Zagrebačke bogoslovije.
Svetu misu biskup je slavio zajedno s Milom Čančarom, Stipom Zebom, Mišelom Grgurićem, Nikolom Turkaljem, Markom Maglićem, duhovnikom u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu Ivanom Grbešićem te odgojiteljem u istom sjemeništu Josipom Đurinom, kao i s ostalim svećenicima Gospićko-senjskog dekanata. Asistirali su bogoslovi iz Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu, a liturgijsko pjevanje animirao je zbor Golubići mira pod ravnanjem Marijane Pavičić.
Tijekom svetoga misnog slavlja među kandidate za svete redove đakonata i prezbiterata primljen je bogoslov Gospićko-senjske biskupije Petar Huseinović.
Na početku homilije biskup je istaknuo kako je „ovo za našu mjesnu Crkvu trenutak milosti, a za Petra važan korak na putu služenja Kristu i Njegovoj Crkvi“, naglasivši da je riječ o „važnom koraku u pripravi za đakonat i prezbiterat“, u kojem „kandidat javno očituje svoju spremnost da nastavi put razlučivanja i priprave, a Crkva potvrđuje da prepoznaje znakove poziva“.
Obraćajući se izravno kandidatu Petru Huseinoviću, biskup je naglasio: „Budi čovjek oltara, ali i čovjek suosjećanja… čovjek liturgijske točnosti, ali još više čovjek žive vjere“, te dodao kako treba prepoznavati Krista „u Euharistiji, ali i u čovjeku – ranjenom, tražitelju, umornom, obeshrabrenom“.
Na kraju homilije biskup je potaknuo na ustrajnu molitvu za duhovna zvanja te zahvalio svima okupljenima na sudjelovanju. Za novoga kandidata uputio je molitvu: „Da njegova služba bude blagoslovljena… da po njoj mnogi ponovno povjeruju da grob nije kraj i da je Božja riječ jača od svake tame.“
IKA/M.K.