OTOČAC – Thomson je još uvijek najveći trn u oku jugovićkoj siročadi. Ne treba niti spominjati koliko ih on „boli“ u Srbiji, u Hrvatskoj, no kada valjda to ne dade dovoljno efekta, onda se posegne i za stranima medijima. Pa tako imamo prigodu pročitati kako su Thompsona ocrnili u Francuskoj, Njemačkoj, Austriji ili negdje drugdje, Njemačkoj ...
I onda se čovjek zapita, a što to toliko zanima jedne Francuze, Nijemce, Engleze jedan Thompson? Bilo bi to nešto usporedivo kao da Hrvate i medije u Hrvatskoj počne zanimati neki pjevač iz Turkmenistana, Azerbajdžana, Bolivije ili npr. Laosa. Doista, odakle toliki interes stranih novinara? Je li Hrvatska toliki europski problem?
A onda kada se pljeva razgrne, razgoliti se istina. Ne zanima stance Thompson, ne poludiše za njim stani novinari, već je domaći kukolj uspio „prodati“ pričicu strancima, a onda ti mediji to i objavili. Evo, kako je to nedavno bilo i u Švedskoj.
U švedskom Dagens Nyheteru napadnut je Thompson žestoko. Ali ne samo on, napadnuta je i Hrvatska. A tko je autor teksta? Neki Richard Schwartz, švedski novinar i kolumnist. Swartz u svom tekstu ne skriva prijezir prema Hrvatskoj. No, najviše pažnje posvećuje Thompsonovu koncertu na Hipodromu u Zagrebu. Veli Swartz da je na koncertu bilo uvredljivih i provokativnih nacionalističkih simbola, da je bilo hrvatske varijante “Heil Hitler!” (tko li je to čuo?) te da su se vidjele slike ni manje ni više nego Ante Pavelića (nitko ih nije vidio). Zanimljivo da to sve Schwart zna, a vjerojatno ne zna ni beknuti hrvatski. Odakle mu onda to? Još je oprao Katoličku crkvu koja Thomposna navodno podržava, a predbacio je i Plenkoviću da je pasivan po tom pitanju i što je imao on, Plenković, raditi na generalnoj probi koncerta.
A sada tko je taj švedski novinar i kolumnist Richard Schwartz? On je suprug Slavenke Drakulić, književnice i novinarke Jutarnjeg lista. Znamo dobro koje je Drakulićka političke orijentacije i što je sve do sada učinila za „dobrobit“ Hrvatske iz bijela svijeta. Ona spada u tu siročad propale joj države i nikako se s time ne može pomiriti. Eto, odakle „spoznaje“ tom novinaru o Thompsonu i Hrvatskoj. Po ženi.
Nadrobio je taj Schwartz još mnogo toga, no nije vrijedno vremena baviti se lijevim rigotinama na Hrvate i Hrvatsku iz te daleke zemlje, o kojoj bi se također imalo štošta za kazati, nije da ne bi.
Ovo je samo primjer iz Dagens Nyhetera, a na dlaku je slično i u njemačkima, francuskima i drugim stranima medijima, uglavnom su to novinari s prezimenima koja završavaju na –ić, dalje ne treba obrazlagati odakle su i tko su.
M.K.